Do wakcji 2024 pozostało:

sobota, 30 czerwca 2018

Przeróbka lodówki samochodowej

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić wydajność mojej lodówki samochodowej. Działa, ale co do samego chłodzenia to mam pewne zastrzeżenia. Zeszła do 10,5°C przy temperaturze zewnętrznej 22°C. Chciałbym, by lodówka chłodziła do 4°C. Demontaż lodówki był dość prosty co widać na zdjęciu poniżej. Przy okazji lodówka przejdzie gruntowne mycie, bo przez kilka lat użytkowania, minimalnie się zakurzyła.


By osiągnąć zakładane 4°C muszę wymienić moduł Peltiera, bo to właśnie on w lodówkach samochodowych odpowiada za chłodzenie. Jest to kwadratowa płytka o wymiarach ok. 40 mm x40 mm. Standardowo zamontowany jest moduł o mocy 60W. Na zdjęciu poniżej zaznaczony w kółku.Zamierzam zwiększyć tą moc dwukrotnie. Zamówiłem już moduł Peltiera o mocy 120W. Lodówka jest zasilana z 12V lub z 230V. Oczywiście wymianie musi ulec również zasilacz 230/12. Moduł 120W pobiera 10A, a zastosowany zasilacz dostarcza tylko 5A. Uległ by więc z pewnością uszkodzeniu. Zamówiłem zasilacz z pewnym zapasem mocy - 180 W (15A). Mam również nadzieję, że układ chłodzenia nadąży z odbieraniem wydzielanego ciepła. Zapewne i jego będzie dwa razy tyle co teraz. Czekam na części i w okolicach środy zacznę montaż. Pokaże wam zdjęcia i opiszę co wyszło z przeróbki. W każdym razie w teorii powinno się udać.

Drugim elementem jaki doinstaluję do lodówki będzie termometr radiowy. Podejrzałem ten pomysł u mojego kolegi Tomka S. On, co prawda, zastosował termometr przewodowy, nie mniej moje rozwiązanie radiowe, będzie jedynie rozwinięciem jego pomysłu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz