poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Jak Play zawyżył mi fakturę

Poniższy wpis zamieszczam ku przestrodze wszystkich czytających. Pamiętajcie, że warto sprawdzać swoje faktury, oraz, że warto czytać umowy przed ich podpisaniem.

Dwa lata temu przedłużaliśmy z Agatą umowę na świadczenie usług telefonicznych z operatorem PLAY. Było to już trzecie przedłużenie umowy. Do abonamentu Unlimited 99.99 dołączane były różne telefony. Jako miłośnik martwego już dziś Windowsa 10 Phone zakupiliśmy również dwa flagowe smartfony, Lumie 950 XL. Ich cena, oprócz opłaty początkowej, został rozbita na 24 miesięczne raty. I tak telefony były spłacane do marca 2018 roku, a umowa trwa do 9 lipca 2018 ponieważ aneks został podpisany z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Na opłaty zostało złożone polecenie zapłaty, czyli operator sam pobiera stosowną kwotę z mojego konta. 
W związku z faktem, że telefony zostały spłacone już w marcu, za kwiecień powinna przyjść faktura opiewająca na sam abonament. Jakże bardzo się zdziwiłem, kiedy do zapłaty przyszła mi suma identyczna jak podczas spłaty telefonów ! A teraz najlepsze: po złożeniu reklamacji otrzymałem dwa telefony od konsultantów (nazwiska udzielone mi po zapytaniu o nie) i obydwoje twierdzili, że w mojej umowie istnieje zapis, mówiący, że PLAY ma prawo podnieść opłatę za abonament po spłacie telefonów. Jednak ani ja, ani Agata nie potrafiliśmy znaleźć takiego zapisu. Konsultanci również nie potrafili nam wskazać gdzie znajduje się ów zapis.
I tak w dniu dzisiejszym otrzymałem odpowiedź od PLAY, którą prezentuje na zrzucie poniżej.

Kliknij by powiększyć

I niby fajnie, sprawa załatwiona, system się pomylił, faktura skorygowana, klient zadowolony bo odzyskał kasę. Mówiąc krótko, jest super. Czy aby na pewno? Jestem przekonany, że gdybym nie zmieniał pracy, co wymusiło na mnie dokładne przejrzenie moich wydatków, nie pamiętałbym do kiedy spłacam raty za telefony. Jako, że faktura kwietniowa przyszła identyczna jak marcowa, nie wzbudziło by to moich podejrzeń. Zapłaciłbym ją. I nie wiem czy zorientowałbym się do końca umowy, że coś jest nie tak. 
Dziś zadaję sobie pytanie, czy mój przypadek jest jednostkowy, czy PLAY stosuję taką praktykę w stosunku do wszystkich abonentów. Analizuję skierowanie sprawy do UOKiK-u, żeby przyjrzeli się tematowi.
Moja umowa kończy się 9 lipca 2018 roku. Już wiem, że z tym operatorem na pewno jej nie przedłużę. A, że sześć telefonów z mojej najbliższej rodziny jest u tego operatora, to automatycznie tracą sześciu abonentów. 

Grzegorz Bednarek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz