piątek, 16 marca 2018

Stacja pogody

Już od jakiegoś czasu chodziło za mną kupienie stacji pogody. Chciałem, żeby miała datę i czas ustawianą radiowo (DCF). I wczoraj zakupiłem tak ową. Jest to model AURA 3526 polskiej firmy Terdens. 

 
Wczoraj się nie co rozczarowałem, bo stacja przekłamywała ciśnienie o jakieś 23 hPa względem ciśnienia podawanego w internecie. Dzisiaj rano jeżdżąc po mieście podjechałem do sklepu i wymieniłem stację na nową. Niestety nowa stacja miała dokładnie takie same wskazania jak stara.
I tu okazuje się, że jednak wskazania są prawidłowe, a ja po prostu nigdy się nie skupiałem na panującym ciśnieniu. Okazuje się, że mamy ciśnienie względne podawane w TV oraz bezwzględne, czyli to które faktycznie panuje w miejscu umieszczenia stacji. Pomiar względny to pomiar wykonywany na wysokości morza. Natomiast ciśnienie bezwzględne to takie ciśnienie, które panuje faktycznie w miejscu dokonywania pomiaru. W moim przypadku właśnie takie ciśnienie wskazuje stacja pogodowa. I bardzo dobrze, że wskazuje bezwzględne, bo w sumie co mnie obchodzi ciśnienie na poziomie morza, jeśli ja mieszkam na wysokości 180 metrów nad nim? I stąd różnica w pomiarze, a wartością podaną w TV i w necie. Znalazłem tylko jedną stronę która podaje ciśnienia bezwzględne. I podaje ona wartości zbieżne z moją stacją pogody.


Tak więc całe życie człowiek się uczy. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz