wtorek, 29 grudnia 2015

Wypalamy BD-R

Jak już wspomniałem przedwczoraj, okazuje się, że płyty blu-ray nie są tak popularne jak dvd i trochę się trzeba naszukać by je kupić. Oczywiście zawsze można dokonać zakupu przez internet, ale ja postanowiłem coś dostać na miejscu w Łodzi. I tak udało mi się namierzyć sklep na ulicy Rzgowskiej który dysponuje dość szeroką gamą czystych płyt: począwszy od CD-R skończywszy właśnie na BD-R. Sprawa pierwsza rzucająca się w oczy to cena tych płyt. Są niestety dość drogie bo szpindel 25 szt. kosztuje 81 zł, co w przeliczeniu na sztukę daje 3,24 zł. Jest to około 4 razy więcej niż płyta dvd-r. Ale warto podkreślić, że na płytę blu-ray zmieścimy 5 płyt dvd.


Płyty mają standardowy rozmiar i na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo jak płyty c-dr czy dvd-r. Jednak gdy odwrócimy płytę patrząc na stronę służącą do nagrywania, oczom naszym ukaże się idealnie lustrzana powierzchnia.


Płyty zakupione przeze można zadrukowywać w specjalnych drukarkach. Dlatego ich górna powierzchnia jest całkowicie biała.


Płytę umieszczamy w napędzie. Jeżeli obsługuje on włożony nośnik samoczynnie go rozpozna. Jeśli nie rozpozna, może to oznaczać, że czeka nas obowiązkowa aktualizacja oprogramowania sprzętowego w nagrywarce. Jeżeli ktoś nie robił tego wcześniej samemu to proponuję zlecić to komuś kto ma o tym pojęcie, bo można zostać bez napędu...Uruchamiamy program do nagrywania. W moim przypadku jest to prezent od Agaty, a mianowicie  Nero Burning Rom.


Wybieramy co chcemy zrobić: nagrać, skopiować, wypalić obraz itp.


Wybieramy foldery do nagrania. Należy pamiętać, że płyta nie jest z gumy i ma określoną pojemność. Jeżeli wpakujemy na nią zbyt wiele danych otrzymamy o tym stosowny komunikat. Musimy wtedy ograniczyć ilość zapisywanych. Kiedy już ustawimy wszystko co chcemy nagrać wciskamy przycisk "NAGRAJ TERAZ". Oczywiście w innych programach może on nosić inną nazwę.


Rozpocznie się proces buforowania i wypalania o czym program będzie nas informował w kolejnych komunikatach. Cała operacja trwa dość długo. U mnie około 20 minut przy zapisie x6. Najwięcej czasu zajmuje buforowanie danych.

Po nagraniu płyty sprawdzamy czy dane wypaliły się poprawnie i czy system je odczytuje.

W moim przypadku wszystko przebiegło jak należy. Kopia części moich zdjęć została wykonana. Kopia wszystkich plików zajmie mi całe 25 płyt...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz