Do wakcji 2024 pozostało:

poniedziałek, 3 czerwca 2024

Winiety vs szlabany

W mojej prywatnej ocenie, nikt nie wymyślił lepszego narzędzia do pobierania opłat za autostrady, niż winieta elektroniczna. Nie powoduje ona korkowania autostrady przy szlabanach. Można ją nabyć poprzez internet, pozbywamy się w ten sposób pośredników. Winieta przypisana jest do rejestracji auta. To czy ktoś posiada wykupiona winietę dba "elektroniczne oko" w postaci kamer rozmieszczonych nad całą autostradą. Odczytują one nasza rejestrację i sprawdzają w systemie, czy dane auto ma opłaconą winietę i może poruszać się po autostradzie. Dla jadących autem, odbywa się to w sposób niezauważalny. A teraz pomyślcie, co dzieje się na naszych szlabanach autostradowych w dni w których następuje zmiana turnusu nad morzem. Niejednokrotnie na bramkach w Toruniu stoi się dłużej niż zajmuje cały przejazd autostradą. Oczywiście opłat mogłoby nie być wcale, ale są i nie przeskoczymy tego.
Pisze o tym nie bez powodu, bo zbliżamy się do momentu, w którym i my będziemy kupować winiety elektroniczne. Jednak, żeby nie było za słodko, to winiety takie obowiązują tylko w Słowacji i w Węgrzech.  Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja mają system opłat oparty na szlabanach. Chorwacja, ma o tyle udogodnienie, że przed szlabanami mają specjalne zjazdy dla osób płacących kartą płatnicza lub kredytową. Też powoduje to powstawanie korków, ale znacznie mniejszych niż w przypadku szlabanów bez takich zjazdów. Czarnogóra za to nie ma szlabanów, ani winiet, bo nie ma... autostrad. Zresztą infrastruktura drogowa, to element którego się najbardziej obawiam u nich. Jak widzieliście w poprzednim wpisie, o ile pierwsza część trasy to 839 km, i bez problemu robimy ją na "jeden strzał", to jako ostatni odcinek robimy tylko 260 km, ale z pewnością zajmie nam to kilka dobrych godzin. Nie mniej, jak pisałem, podróż autem to jest przygoda i stanowi ona jedna z atrakcji naszego urlopu.
Jeśli ktoś chciałby kupić winiety elektroniczne, a nigdy tego nie robił i nie wie gdzie się je kupuje, to poniżej zamieszczam linki do stron gdzie można takowe nabyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Warto się przedstawić i podać choćby pseudonim.