Do wakcji 2024 pozostało:

wtorek, 8 listopada 2016

Kopia bezpieczeństwa danych

O tym jak ważna jest kopia bezpieczeństwa danych (nie mylić z archiwizacją danych), przekonał się każdy kto choć raz utracił dane. W końcu nie bez podstawy powstało powiedzenie, że ludzi dzielimy na tych co robią kopię bezpieczeństwa danych, oraz na tych co będą ją robić. Po utracie danych dociera do nas jak kosztowne jest ich odzyskanie w specjalistycznej firmie. Kiedy ja dowiadywałem się o ceny to wahały się one od 50 do  100 zł za każde odzyskany mega danych. Cena zależna również była od stopnia uszkodzenia dysku - czy padł soft czy sprzęt. Jak łatwo wyliczyć ceny idą w tysiące złotych i odzyskuje się tylko najcenniejsze dane, a nie całe dyski. Do napisania tego tekstu nakłoniła mnie informacja, o kolejnym znajomym który musiał wydać grube tysiące na odzyskanie danych (zdjęć powierzonych przez osoby trzecie). Poniżej pozwolę sobie przytoczyć 10 przykazań prawidłowego backup-u.  

10 przykazań BACKUP'u:

1. Na kopie zgrywaj tylko to, co potrzebne
Zbędne pliki, takie jak przestarzałe programy czy nieudane zdjęcia sprawiają, że backup trwa długo, a więc sortujmy.

2. Regularność najważniejsza
Im krótsze odstępy czasu pomiędzy kopiami, tym mniej danych stracimy w razie awarii. Polecam backupy automatyczne.

3. Redundancja to nic złego
Oprócz regularnych backupów czasami powinniśmy tworzyć kopie na nośnikach o długim czasie użytkowania np. BD-R.

4. Zachowuj stare wersje
Aby zabezpieczyć się przed nadpisaniem albo skasowaniem plików, musimy mieć dostęp do ich wcześniejszych wersji.

5. Obszerne kopie bezpieczeństwa
Niektóre aplikacje zapisują dane w folderze programu lub w katalogu »Nazwa użytkownika | Dane aplikacji«. Tak się dzieje np. z listami odtwarzania.

6. Przestrzenna separacja kopii
Włamanie lub pożar to zdarzenia losowe, ale nawet wtedy nie musimy tracić cyfrowej kolekcji zdjęć. Przechowujmy więc ich kopię również w innych lokalizacjach (rodzina, przyjaciele).

7. Zabezpieczanie systemu
Instalacja systemu operacyjnego to żmudna praca. Obraz systemu może jej zaoszczędzić w razie awarii dysku.

8. Swobodny dostęp do kopii
Niektóre programy do zabezpieczania danych zapisują pliki w formie kontenerów, które można otworzyć tylko za pomocą oryginalnego narzędzia. Lepsze są kopie danych ze swobodnym dostępem.

9. Prawidłowe składowanie

Nośniki optyczne z kopiami bezpieczeństwa należy przechowywać w miejscach chłodnych i suchych, najlepiej zapakowane w oddzielne pudełka.

10. Sprawne korzystanie z chmury
Zostawiajmy wiadomości na serwerze dostawcy, a programu pocztowego używajmy do tworzenia lokalnych kopii, które zabezpieczamy z innymi danymi.

źródło: forum.qnap.net.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz